Vytvořená křídla pro hmyzí roboty, pracující pouze na sluneční energii

981

Velcí roboti, jako například SpotMini společnosti Boston Dynamics, zpravidla nemají žádné zvláštní problémy s baterií. Díky své velké velikosti mohou pojmout velké zdroje energie, ale nemohou být umístěny na drobných hmyzích robotech. To je hlavní nevýhoda miniaturních mechanismů, ačkoli mohou být užiteční pro diskrétní průzkum terénu a dalších úkolů, které velcí roboti nemohou zvládnout. Nedávno se však čínským vědcům podařilo vytvořit mechanismus, který pod vlivem slunečního záření otvírá křídla. Ukázalo se, že hmyzí roboti vybaveni takovými křídly mohou pracovat i bez baterií. Nejdůležitější je svit slunce.

Díky novým křídlům budou hmyzí roboti schopni pracovat celý den

Nový vynález čínských vědců byl popsán ve vědeckém časopise ACS Applied Materials & Interfaces. Tvůrci nového druhu křídel pro drobné roboty jsou profesoři Ningyi Yuan a Jianning Ding. Svůj vývoj nazvali „Flexibilní křídlo biologického motýla“ (FBBW), které lze přeložit jako „flexibilní motýlí křídla“. Vědci si od začátku uvědomili, že hlavní nevýhodou malých robotů, kteří jsou schopni létat, je jejich krátká doba činnosti, protože mají k dispozici příliš málo zdroje energie. Ve snaze vytvořit technologii, která umožní takovým robotům pracovat bez baterií, přišli s velmi originálním řešením.

Vytvarovaná křídla se ohýbají a expandují pod vlivem slunce

Roboti bez baterií

Křídla, vynalezená čínskými vědci jsou vyrobena z polymerového filmu, jehož horní část je pokryta malými krystaly kovu. Pod vlivem slunečního záření kovové částice zahřívají polymerní film a způsobují jeho expanzi. Následně se křídla zkroutí a horní část s kovovými částicemi je ve stínu a materiál téměř okamžitě vychladne. Jak teplota klesá, křídla opět nabudou svůj původní tvar, což umožní slunci zahřát povrch a spustit nové máchnutí křídel.

Jak vidíte, tato technologie je jednoduchá a originální. Změnou parametrů křídel dokázali vědci dosáhnout vlnové frekvence 4,5 Hz, což je více než skutečná frekvence motýlů. Podle vědců je nyní možné pomocí těchto křídel postavit malý plovoucí stroj a generátor, který vyrábí elektřinu ze „solárních křídel“. Jak tato zařízení funguje, je uvedeno v níže uvedeném videu.

Bohužel, hmyzí robot vybavený takovými novými křídly v současné době neexistuje, ale s největší pravděpodobností budou tito roboti v blízké budoucnosti využity do takových mechanismů. Roboty tohoto druhu vyrábí společnost Festo, o které jsme informovali před několika lety. Jejich výroba patří výhradně motýlím robotům, a taková křídla se jim budou hodit.

„Solární křídla“ mají samozřejmě i nevýhody. Roboti, kteří budou mít tato křídla, nebudou moci pracovat v dešti, mlze, ani v noci. Vědci tvrdí, že je mohou nastavit tak, aby se pohybovali pomocí simulovaného slunečního světla. Koneckonců, hlavní věcí pro jejich práci není jen sluneční světlo, ale také teplé paprsky, které dopadají pod určitým úhlem

Překlad: Demiurg