V tibetském ledovci bylo nalezeno 28 dosud neznámých virů

1079

Po všech děsivých zprávách, které přicházejí z čínského města Wu-chan kvůli novému smrtícímu viru, vypadá tato zpráva téměř apokalypticky.

V letech 1992 a 2015 byly na severozápad tibetské náhorní plošiny v Číně vyslány dvě vědecké expedice, konkrétně na ledovou čepici Gulia, s vědci z Číny a USA, kteří vyvrtali prastarý ledovec a odtud odebrali základní vzorky (ledová jádra).

Během vrtání došlo k četným poruchám a jádra byla kontaminována. Proto nebyla studována a vlastně se na ně zapomnělo po celá ta léta.

Nedávno však nový tým vědců zjistil, že vnitřní část těchto jader nebyla kontaminována, a proto je lze studovat. Nejprve byla jádra umístěna do místnosti, teplota, při které byla -5 ° C. Použitím speciální sterilní pásové pily byla horní kontaminovaná vrstva naříznuta a vědci pak vnitřní část vzorku omyli ethanolem a poté také sterilní vodou.

Poté dostali konečně přístup k nejčistší vrstvě, která byla datována 15 tisíc let. V této vrstvě vědci objevili 33 skupin virů, z nichž 28 bylo vědě dosud obecně neznámých. 

To, zda jsou tyto viry nebezpečné pro člověka, není v článku o živé vědě hlášeno. Je pouze naznačeno, že „polévka“ mikroorganismů 1 a 2 jádra byla velmi odlišná a zjevně byla vytvořena za různých klimatických podmínek. 

Tato zpráva s největší pravděpodobností nepřekvapila virology, někteří z nich již dlouho tvrdí, že věda se ještě blíží studiu všech existujících virů na Zemi. Ale vzhledem k tomu, že ledovce v těchto letech tají kolem planety zrychleným tempem, objeví se nové viry (nebo spíše ne nové, ale roztavené z tisíciletí hibernace) ještě rychleji. A je pravděpodobné, že ovlivní jiné viry.