V prosinci se Jupiter a Saturn spojí na noční obloze do jediné planety

818

Bezprostředně po západu slunce 21. prosince večer budou Jupiter a Saturn na noční obloze k sobě blíž než kdykoli od středověku. Amatérští astronomové po celém světě budou mít jedinečnou příležitost pozorovat tuto podivnou a extrémně vzácnou astronomickou konfiguraci v předvečer zimního slunovratu.

„Spojení obou planet je extrémně vzácné, ale tato konkrétní konjunkce je obzvláště vzácná, protože planety budou velmi blízko u sebe,“ prohlásil Patrick Hartigan, astronom z University v Rice USA. „Abychom mohli pozorovat tak blízké spojení těchto planet na noční obloze, museli bychom se vrátit do doby 4. března roku LP 1226.“

Jupiter a Saturn se k sobě na noční obloze přibližují od loňského léta. V období od 16. do 25. prosince budou tyto planety odděleny vzdáleností nepřesahující průměr úplňku.

“ Jejich nejbližší přiblížení bude 21. prosince, kdy se objeví jako dvojitá planeta oddělená méně než 1/5 průměru úplňku,“ řekl Hartigan, profesor fyziky a astronomie. „Pro většinu amatérských astronomů, kteří budou pozorovat noční oblohu dalekohledem, se v té době planety a několik jejich největších satelitů, ocitnou ve stejném zorném poli.“

Nejlepší podmínky pro pozorování této planetární konjunkce se předpokládá v rovníkových zeměpisných oblastech. Tuto událost však bude možno také pozorovat odkudkoli z povrchu Země a to za příznivých povětrnostních podmínek. Hartigan poznamenal, že toto „planetární duo“ bude k vidění každý večer na západní obloze, a to asi hodinu po západu slunce.

Ti, kteří budou chtít vidět Jupiter a Saturn, jak se sbíhají na obloze, tak si budou muset počkat do 15. března roku 2080. Poté podobná konfigurace pro tento planetární pár bude k vidění až v roce 2400.

Překlad: Demiurg