Starověká pyramida na ostrově Jáva

851

Při zkoumání svahů hory Padang v západní části ostrova Jáva v Indonésii, narazili vědci na starou pyramidu. Podle předběžných údajů byla záhadná stavba postavena před 9,5 tisíci lety. Pokud jsou výpočty vědců přesné, pak lze pyramidu považovat za nejstarší pyramidu na Zemi.

Vědci již dlouho věděli, že na hoře Padang stojí ruiny starověké stavby, které se velmi podobají pozůstatkům pyramidové stavby. Předpokládalo se, že tato struktura nebyla tak stará a navíc malá. Poté, co archeologové podrobněji studovali ruiny, tak si uvědomili, že se mýlí. Na zasedání Americké geologické unie hovořili o výsledcích svého výzkumu.

Padang Rise byl skenován georadarem a na několika místech pomocí vrtů. Tyto studie ukázaly, že ruiny starověké stavby jsou jen vrcholem obrovské stavby umístěné na vrcholu hory.

Pokud jde o prostor tajemné budovy, má 15 hektarů a skládá se ze tří vrstev. Podle nejnovějších údajů byly tyto vrstvy postaveny před několika tisíci lety, a to v různých obdobích.

Vědci provedli radiokarbonovou analýzu organické hmoty získané vrtáním a zjistili, že horní vrstva pyramidy byla postavena asi před 3 tisíci lety, střední úroveň před 7 tisíci lety a nižší před asi 9,5 tisíci lety. Geologové zároveň nevylučují dřívější termíny zahájení výstavby – v rozmezí před 13 až 28 tisíci lety. Vědci o tom však mluví opatrně, protože odhadovaná doba se shoduje s dobou výskytu Homo sapiens v Indonésii.

Podle provedeného geofyzikálního výzkumu vyšlo najevo, že uvnitř ruin jsou neprozkoumané dutiny, které mohou skrývat některé neočekávané věci. Nyní se archeologové musí připojit k procesu studia starověkých pyramid, než budou moci „prozkoumat pravdu“.

Mimochodem, stavbu na indonéském ostrově nelze považovat za nejstarší, protože v roce 1997 na poloostrově Kola během expedice, objevili ruští vědci pyramidální stavby, které jsou dvakrát tak staré, než ty egyptské. Při jejich studiu vědci použili moderní analytické technologie a dospěli k závěru, že tyto struktury jsou vytvořeny člověkem a byly postaveny asi před 9–40 tisíci lety.

Překlad: Demiurg