Rozhledna na Hradišťském vrchu

431

V minulosti jsme patřili mezi země s největším počtem rozhleden na světě. Dnes, když se staví věže mobilních operátorů, jako houby po dešti, někdy současně s rozhlednou navíc, tak jich je opravdu docela dost.

Dnes vás zvu na návštěvu rozhledny, která byla postavena teprve nedávno a nenajdete na ni ani jeden vysílač (jak dlouho). Stojí na výrazné dominantě kraje na Hradišském vrchu na Kaplicku (774m n.m.)

Toto místo jsem navštěvoval ještě před postavením rozhledny. Nenapadlo mě, že na tomto historickém místě bude stát rozhledna, ze které se budeme dívat do kraje, kde stávaly původní slovanské osady. Stalo se.

Místo rozhledny patřilo hradišti Radischberg, které je někdy kladeno do období mladší či pozdní doby bronzové. Má oválný půdorys o rozměrech cca. 100 x 200 metrů., s příkrými svahy a skalnatými srázy. Obvod plošiny byl chráněn hradbou, jejíž zbytek je dosud patrný v podobě mírně vyvýšeného valu. Ten byl po výzkumu Leonarda Franze ve 30. letech 20. století interpretován jako dřevěnohlinitá hradba roštové konstrukce s čelní kamennou zdí.

Návštěvník rozhledny se o tomto historickém místu moc nedozví, nevím, zda je to dobře nebo naopak.

Autorem této třiceti metrů vysoké vyhlídky je brněnský architekt Pavel Jura. Dřevěná nosná konstrukce je doplněná ocelovými vazníky, oplášťování je z modřínového dřeva. Dřevěné schodiště o 155 schodech i ocelový ochoz fakticky visí ve vzduchu, zavěšeny na ocelových táhlech.

Po výstupu až na ocelový ochoz se nám otevře nádherný pohled do okolní krajiny, dokonce jsou k vidění rakouské Alpy.

Nejvyšší hora Slepičích hor – Kohout s vysílačem na jeho vrcholu

Soběnov a Besednice, některé další vsi již přímo v centru Novohradských hor vyrostly na místě původních slovanských osad. Právě odtud zřejmě Doudlebové osídlovali zbytek jižních Čech a podle některých názorů zakládali typicky jihočeské vlastnosti, jakými jsou opatrnost a někdy i tvrdohlavost.

Svatý Jan nad Malší a „všude přítomná“ jaderná elektrárna Temelín

Tato stavba je také součástí projektu „Grenzenlos Radfahren am Grünen Band Europas“, což lze přeložit jako „Cykloturistika bez hranic v Zeleném pásmu Evropy“. Sice zde k rozhledně byla vybudovaná nová přístupová cesta, tak příznivce cykloturistiky upozorňuji, kolo k rozhledně rozhodně nebrat!

Jak se na rozhlednu dostanete?

Vlastní dopravou se dopravíte do Hradiště, nebo autobusem z Kaplice. Tam začíná modře značená turistická stezka, která je dlouhá asi jeden kilometr. Připravte se na pěkné stoupaní, ale cíl vám vynahradí námahu, kterou jste vynaložili.