Neznámý génius srovnatelný s Da Vinci. Staré tajemství točitého schodiště Loretto

1180

Pravděpodobně jste nikdy neslyšeli o této neobvyklé budově, stejně jako velká většina lidí z jiných zemí. 

Mezitím v samotném Santa Fe (Nové Mexiko, USA) je to jedna z nejznámějších místních atrakcí a když lidé žádají, aby byli převezeni do kaple Loretto, ujišťujeme vás, že tam chodí 99,99%, aby viděli „úžasné“ schodiště “, a ne do samotné kaple (mimochodem docela krásné).

V levém rohu kaple Loretto najdete nenápadné zázračné schodiště. Jedná se o krásné točité schodiště vysoké přes 6 metrů, vedoucí do nejvyššího patra. Je vyrobeno ze dřeva a na první pohled to vypadá velmi elegantně, ale ne jako docela obyčejné točité schodiště. 

Nad tímto schodištěm si však již více než sto let lámou hlavy architekti, vědci a další a dodávají, že ten kdo ho přímo stavěl, se právem může nazývat génius srovnatelný s Leonardo da Vinci

Ale jen to, kdo ho zde postavil, to nikdo nevěděl na konci 19. století a ani v současnosti a také okolnosti, za kterých bylo toto schodiště postaveno, se zdají být úplně mystické.

Nejdříve ale první záhada…

V 18.století, sedm jeptišek od Santa Fe se rozhodlo vytvořit školu pro dívky a pak také připravit kapli pro školu. Pro jeho stavbu v roce 1873 byli do Santa Fe přivedeni dva francouzští architekti Antoine Moli a jeho syn Progectus. V roce 1878 byla postavena kaple, vše, co bylo potřeba, bylo točité schodiště, ale bohužel Antoine Moli zemřel a tak se schodiště nepodařilo dostavět. 

Bez schodiště by byla cesta do horního patra uzavřena a kaple nemohla fungovat tak, jak bylo zamýšleno, takže problém byl opravdu vážný. Nikdo neví, jak se vlastně rozhodlo o dalším osudu, ale legenda vypráví, že jeptišky na to reagovaly jako test své víry a rozhodly se modlit k sv. Josefu, patronovi truhlářů. V modlitbách ho požádali o pomoc při stavbě schodů.

Jeptišky se modlili 9 dní a devátého dne do kaple vstoupil neznámý muž s velkou taškou a tesařskými nástroji. Vstoupil do kaple a řekl, že je tesař, a jeptišky mu o jeho problému okamžitě řekly. Muž souhlasil, že udělá schody, ale s jedním přesvědčením – bude pracovat sám a nikdo ho nebude vadit.

Od toho dne začal tesař pracovat v kapli. Přišel tam pozdě, když tam nebyl nikdo a pracoval sám a používal pouze ty nejprimitivnější nástroje. Náhodní očití svědci viděli vedle něj pouze pilu, pravítko, dřevěné desky a kbelíky s vodou.

Trochu se zdržel s prací (podle jiné verze legendy, naopak, ukončil práci před plánem) a schody dokončil o tři měsíce později, a když jeptišky poděkovaly za práci, zmizel tak neočekávaně, jak se objevil, aniž by za práci mu kdokoliv zaplatil.

Když poté začali kontrolovat schodiště, ukázalo se, že pro točitá schodiště není použit tradiční podpůrný prvek. Přesto schodiště i přes dvě zatáčky pevně stálo a ignorovalo fyzikální zákony již se svým vzhledem. Při jeho stavbě nebyl použit ani jediný hřebík, všechny detaily byly upevněny pouze dřevěnými kolíky a lepidlem.

Zábradlí bylo přidáno na schodiště pouze 10 let po jeho výstavbě a to jen proto, že se mniši báli jít dolů a nahoru. Schodiště bylo velmi silné a vydrželo všechna zatížení, ale vizuálně se lidem zdálo, že by vydržet nemuselo a oni by z něj vypadli.

Dalším nevyřešeným tajemstvím Lorettovy schodiště je strom, ze kterého byl vyroben. Vědci dokázali pouze dospět k závěru, že se jedná o smrk, ale tento druh smrku na těchto místech vůbec neroste. Kromě toho vědci nedokázali zjistit, o jaký druh smrku vůbec jde. 

Faktem tak zůstává, že u Lorettova schodiště není známo, jak bylo postaveno, ani kdo ho vyrobil, ani z jakéhokoli dřeva. A nejedná se zde o starověk, ale pouze o konec 19. století!

Lidé, kteří věří v mystiku, jsou přesvědčeni, že toto schodiště nebylo postaveno nikým jiným než samotným sv. Josefem, Ježíšovým otcem. A stromy, ze kterých je vyroben, jsou stromy ze zahrady Eden, takže je nemožné je najít mezi obyčejnými stromy. 

Když architekti studovali Lorettovo schodiště, zjistili, že fyzikální zákony zde nebyly porušeny, bylo to jen tak, že všechno bylo provedeno tak důmyslně a tak pečlivě namontováno, jako by se počítalo na počítači. 

Schodiště je tak silné, že vydrží váhu 12 dospělých stojících současně na schodech.

Překlad: Demiurg
Zdroj příspěvku