Neidentifikované bakterie byly nalezeny na palubě Mezinárodní vesmírné stanice

679

Ve vzorcích odebraných z různých míst uvnitř Mezinárodní vesmírné stanice byly nalezeny tři kmeny zcela nového druhu bakterií. Ukázalo se, že jsou geneticky podobné jedné indické bakterii, která žije na rýžových výhoncích.

Před několika lety byly na Mezinárodní vesmírné stanici přítomny tři mimozemská stvoření, ale nikdo o tom nevěděl, dokud nebyli přivedeni na Zemi.  Nejedná se o první scénu vesmírného hororu, ale o skutečnou událost, kterou tento týden odhalili vědci NASA. Odborníci NASA oznámili, že při studiu vzorků materiálu odebraných v roce 2015 z osmi různých povrchů uvnitř ISS našli čtyři kmeny bakterií a tři kmeny patřily zcela neznámému druhu bakterií. 

A tyto bakterie byly na povrchu ISS nejméně několik měsíců. Byli členové posádky ISS v nebezpečí? A co se stane, když budou tyto bakterie dodány na Zemi? 

Nový druh bakterií přivezených z ISS byl vědecky pojmenován Methylobacterium ajmalii.  Uvádí se, že tyto bakterie patří k takzvaným gramnegativním a jako zdroj energie používají nejen obvyklé cukry, ale také metanové deriváty.  Na Zemi existuje 45 druhů gramnegativních bakterií, které žijí v půdě, ve vzduchu a ve vodě, stejně jako v rostlinách.

Jsou považovány za velmi prospěšné, protože pomáhají rostlinám bojovat proti patogenům, přežít v obtížných podmínkách a fixovat dusík. Vzorky bakterií uvnitř ISS byly odebrány ze stolu, kde stolovali američtí astronauti, stojanu, na kterém byly prováděny různé experimenty, vzduchového filtru a dalších míst. 

Ve vzhledu byly nové bakterie červeno-růžové barvy, byly velmi mobilní a měly tvar tyčinky. Dokonale rozložili peroxid vodíku a množili se při teplotách od 25 do 30 stupňů Celsia.  Genetická analýza ukázala, že souvisí s dlouho známými bakteriemi druhu Methylobacterium indicum , které žijí na rýžových výhoncích v Indii.  Je možné, že po mutaci bakterie Methylobacterium indicum za podmínek ISS vznikly nové kmeny?

Možná to bylo ovlivněno beztíží nebo jinými podmínkami?  Vědci z NASA pravděpodobně chápou nebezpečí přesunu neznámých bakterií z vesmíru na Zemi, protože po tomto objevu navrhují, aby v tom nepokračovali, ale aby vyvinuli technologii pro vědecké studium mikroorganismů přímo na palubě ISS. 

Existují také návrhy, že tyto bakterie mohou v budoucnu pomoci kolonizátorům pěstovat rostliny na Marsu i jiných místech. 

Překlad: Demiurg.cz