Lennonova zeď

1373

Čínská zeď, Berlínská zeď, populární WALL skupiny Pink Floyd, Zeď nářků v Jeruzalémě, Hladová zeď, atd. Ano, některé zdi jsou velice populární a to z různých důvodů. Praha má také jednu zeď, která si našla popularitu jak pražanů, tak i cizinců, kteří přijíždí do Prahy.

Také jste někdy navštívili zeď Johna Lennona?

Původně se této zdi říkalo „Zeď nářků“, především mladí lidé si zde vyjevovali své tužby, přání, které psali na zeď křídou, když se vraceli ze svých oblíbených hospůdek. Byly zde verše různých básníků, aforismy, sdělení svým láskám. Hodně zde byly také zastoupeny texty Václava Hraběte, které později zhudebnil Vladimír Mišík. Nebyl internet, sociální sítě a tak tuto funkci plnila tato zeď.

8. prosince roku 1980 byl zavražděn John Lennon, krátce na to se objevil na zdi nápis napsaný křídou „Za Johna Winstona Lennona“, jakýsi symbolický hrob.  Lidé sem nosili květiny a svíčky a brzy se na zdi začaly objevovat graffiti s tematikou Beatles.

Zeď nářků se změnila na Lennonovu zeď. Také se změnil „repertoár“ sdílených textů na zdi. Setkávali se zde mladí lidé podobných zájmů a myšlení. Úměrně s přibývajícím časem si stále více lidí nacházelo cestu k této zdi, což neuniklo policii (tenkrát Veřejné Bezpečnosti).

Režimu se to moc nelíbilo a tak u příležitosti 1.výročího úmrtí Johna Lennona, dostal pomník „dárek“ v podobě přemalování zelenou barvou.

Od té doby se zde konaly pravidelné srazy k výročí úmrtí Johna Lennona, které Policie (VB) vždy rozháněla a některé účastníky odvážela na výslech do Bartolomějské. Místo si získalo statut protirežimního vzdoru.

Lennonovi zdi se po vzoru pražské Kampy začaly rodit i v jiných místech – Liberec, České Budějovice, Zlín, Starý Plzenec, atd. Také měly podobný účel, jako na Kampě v Praze. Místo setkávání mladých lidí, na zeď se psaly vzkazy pro Johna Lennona, hrály se písničky, při kterých se zpívalo a „zástupci“ veřejného pořádku „pukali“ vzteky. Možná někteří z vás si na tu dobu pamatujete.

V současnosti se v některých městech Lennonovi zdi přetřely, aby novým vlastníkům, nebo institucím, nekazily vzhled. Někde se naopak obnovily k potěše pamětníků a příznivců Johna Lennona.

Nejznámější zeď v Praze na Kampě, byla až do roku 1998 zcela bez údržby, následně se několikrát přetírala a návštěvníci ji ihned zaplnili svým výtvarným uměním. Dnes již nepřipomíná dobu, kdy se zde scházela mládež, dobu, kdy policie (VB) legitimovala kolemjdoucí, dobu, kdy se protestovalo a střetávalo s policií. Jak zpívával Waldemar Matuška „to všechno vóódnes čas“.

Dnes je zde zcela nová zeď, turistické atrakce s okolními bary, restauracemi s motivem Johna Lennona.

Od doby, kdy světové cestovní kanceláře zařadily tuto atrakci na svůj seznam, sem již nechodím. Poslední úpravy zdi (2019) se účastnila řada profesionálních umělců, ale také politiků, kteří zde „sbírali“ své politické body pod dohledem kamer a fotoaparátů. Jednotlivé ambasády zastupující své země v Praze, byly ve spojení s organizátory „přemalby“ a dohlíželi, aby se nezapomnělo na jejich zemi při sdělení poselství světu, napsaných na zdi.

To je život, vyfotit se u zdi na mobil a jít poklusem dál.

Toto místo navštívíl i Pete Best, který se na zeď zvěčnil svým podpisem.

Petr Gerhardt st.