Co jste možná nevěděli o jídle…

621

Kdo by neměl rád něco dobrého k jídlu. Dejte však pozor, není všechno takové, jak vypadá.. Například smažení brambor nebo taková příprava hranolků produkuje vysoké hladiny silného karcinogenu tzv. akrylamidu.

Není to jen vysoký obsah tuku, kvůli kterému jsou bramborové lupínky a hranolky špatné, ale především proces používaný k jejich vaření produkuje silné karcinogeny uvnitř samotných brambor. Pečení, pražení nebo smažení jakéhokoli škrobového jídla při vysokých teplotách způsobuje, že cukry které jsou v těchto potravinách, se spojí s aminokyselinou za vzniku vysokých hladin silného karcinogenu známý jako akrylamid.

Protože všechny bramborové lupínky se musí vařit při vysoké teplotě a protože restaurace mají tendenci vařit hranolky při vysokých teplotách, aby se jich na stůl dostalo hodně a rychle, zdravá strava by měla obsahovat jen minimální množství těchto potravin.

Pro Vás, kteří chcete vynaložit trochu úsilí a hranolky si chcete vyrobili doma, existují způsoby jak minimalizovat obsah akrylamidu. Brambory by měly být skladovány mimo lednici v a chladné, tmavé místo. Před smažením je třeba je nakrájet na plátky, namočit na 15–30 minut do vody a poté osušit. Měly by se smažit při nižších teplotách kratší dobu, dokud nezezlátnou, správná barva je tedy žlutá — ne hnědá.


Máte rádi párek nebo klobásu?? Možná jste nevěděli, že střívka většiny klobás a párků jsou vyrobené z rozpuštěných, homogenizovaných hovězích kůží.

Původně se klobásy vyráběly tak, že se zvířecí pyré plnilo do střev. Jak se však uzeniny přesunuly z lokálně vyrobeného jídla na masově vyráběný průmyslový produkt, stalo se nemožné, aby se všechny uzeniny vyráběly s tradičními střevovými obaly. Některé klobásy jsou tak aktuálně plněné do nepoživatelných syntetických střev. Pro spotřebitele preferující přirozenější vzhled potravin, bylo zapotřebí alternativního jedlého střívka. Použil se tak kolagen, primární protein, který tvoří pojivovou tkáň v lidských tělech a dalších zvířat.

K výrobě kolagenových střívek na klobásy se tak nasazují kůže poražených krav, které se dávají stranou a nechávají z nich odstranit chlupy. Kůže se pak naseká a smíchá s vodou, mléčnou kyselinou a celulózovým vláknem, dokud nenabobtná do kaše. Vakuum odstraňuje vzduch z kaše, která je pak homogenizována, znovu vakuována a lisována do tenkého plochého tvaru. Toto pouzdro je pak se doplňuje solí, plastifikuje glycerinem a nakonec suší, dokud není připraveno k použití.

Přejeme dobrou chuť. Tento článek bude mít své pokračovaní..