Čerstvé konspirační teorie kolem čínského koronaviru

1289

Panika kvůli novému čínskému koronaviru 2019-nCoV, který se ukázal být horší než SARS, začala teprve před několika týdny, ale během této doby bylo možné číst na lékařských stránkách stovky článků o tomto viru a tyto články přinášeli spousty spekulací a domněnek.

K dnešnímu dni je téměř 20 000 lidí považováno za nemocných, zemřelo více než 420 lidí a počet zemí, kterých koronavírus dosáhl, přesáhl 27, včetně Ruska, Velké Británie a USA. 

Mnoho videí a fotografií z infikovaného a izolovaného Wuhan, epicentra epidemie, je na internetu. Mnohé z nich jsou přímo padělky, jiné nelze prokázat ani vyvrátit. Z tohoto důvodu se téměř každý den v síti objevují nové teorie spiknutí o koronavíru.

Wuhanský koronavirus byl uměle vyšlechtěn v místní laboratoři?
Oficiálně se předpokládá, že šíření koronaviru začalo na trhu s mořskými plody ve Wu-chanu, který prodával nelegální zvířata od netopýrů až po divoké kočky. 

První pacienti odtud skutečně přišli a netopýři, kteří jsou nositeli mnoha patogenů nebezpečných pro člověka, jsou v Číně považováni za léčbu. Verze, kterou byl koronavirus uměle vytvořen v laboratoři, se však brzy objevila a začala nabývat na síle.

Ve Wu-chanu skutečně existuje virologická laboratoř a v roce 2018 místní zprávy uváděly, že v této laboratoři začali studovat imunitní mechanismy netopýrů, které jsou nositeli virů, ale z nějakého důvodu samy onemocní.

Tan Wenjie, ředitel pohotovostního technického centra Ústavu virových nemocí Národního centra pro prevenci a kontrolu nemocí Čínské lidové republiky, v poslední době nechtěně podpořil tuto verzi. Novinářům řekl, že nový koronavirus je 90% podobný netopýrovi, který žije v Zhoushan City v provincii Zhejiang. 

Poté následovalo několik publikací, že nový koronavirus byl údajně uměle vytvořen ve stejném ústavu. Mnoho dalších vědců však věří, že všechny tyto fámy jsou nepravdivé a že takový virus se nemohli vytvořit v laboratoři . 

Nemocní ve Wuhan?
Před několika dny se na sociálních sítích objevilo podivné, krátké video a rychle se stalo velmi posílané a sdílené a ukazuje lidi, kteří jdou po prázdné ulici v modrých lékařských šatech a se zbraněmi v ruce.

Lidé komentující toto video předpokládají, že ve Wu-chanu mohou střílet ty nemocné, kteří se snaží opustit město. K dispozici je také verze, že se jedná o hlídku, ale proč tedy mají tito lidé lékařské šaty? Podle jiné verze, toto video je falešné a dělá si z celého problému legraci. 

Coronavirus se může šířit v areálu?
Lidé, kteří si objednávají zboží v čínských internetových obchodech mají strach a to poté, co se objevily zprávy o koronaviru. Například náměstek státní dumy Vitaly Milonov okamžitě vyzval k pozastavení i poštovních zásilek s Čínou, přičemž tvrdil, že zásilky z Číny mohou infikovat příjemce, ale blokují i veškerou korespondenci na dalších poštách.  

Současně odborníci ujišťují, že tento koronavirus je extrémně nestabilní a může přežít maximálně 1 – 2 dny mimo lidské tělo. Čínské balíky, které někdy dorazí až za několik týdnů, by proto měly být v tomto ohledu zcela bezpečné.

Coronavirus vytvořený Američany?
Před několika dny se na ruském internetu začalo objevovat falešné podezření, že na americkém konzulátu ve Wu-chanu byly nalezeny údajně podezřelé nádoby z nejasných chemikálií. Tato falešná informace byl rychle vyvrácena, ale verze americké angažovanosti nezmizela. Faktem je, že izolace Číny je prospěšná především pro Spojené státy, které s touto zemí vedou již několik let zdlouhavou obchodní válku. 

Vzhledem k novoročním svátkům byly čínské akciové trhy uzavřeny, ale 3. února se otevřely a okamžitě klesly na úroveň srpna 2015. Čínská vláda se snaží tento problém vyřešit, ale zatím není jasné, s jakým úspěchem. A čím horší je čínská ekonomika, tím bude tato konkrétní verze původu koronaviru perzistentnější. 

Je čínský koronavirus příbuzným HIV?
31. ledna byla na biorxiv.org zveřejněna vědecká práce indických mikrobiologů, kteří sekvenovali genom čínského koronaviry a našli v něm čtyři části aminokyselin, které se kromě koronaviru vyskytují pouze u viru lidské imunodeficience (HIV). 

Když však tento názor začal objevovat na internetu, Indové to velmi rychle popřeli a svůj vědecký objev nazvali jen a jen pouze pracovní hypotézou. 

Symptomatologie a klinický obraz HIV a koronaviru jsou zcela odlišné, kromě toho lze jednotlivé řetězce aminokyselin HIV, pokud je to žádoucí, nalézt i v mnoha dalších mikroorganismech. Přesto je toto všechno poněkud zvláštní a počet těch, kdo věří v takovou konspirační teorii, se po vyjádření Indů nesnížil.  

Jiné konspirační teorie
V posledních dnech se objevilo na sociálních sítích tolik falešných a spikleneckých teorií o koronavirech, že vedení Facebooku dokonce vydalo zvláštní prohlášení, že každé takové zveřejnění bude nemilosrdně vymazáno. Všechny výše popsané teorie a i další se však na Facebooku do dnešního dne stále objevují a čem se nejvíce diskutuje:

  • Vakcína proti koronavirům byla již dlouho vytvořena, ale je není veřejně dostupná, takže existuje více pacientů a prodává se jim tak mnoho dalších léků. Lékárny a farmaceutické společnosti z takové kontrolované epidemie budou mít značný prospěch.
  • Epidemie koronaviry je primárně prospěšná pro samotnou Čínu a pravděpodobně ji vytvořila úmyslně. Pokud dřívější západní zpravodajské weby psaly pouze o protestech v Hongkongu nebo o útlaku Ujgurů, kde je teď Hongkong a Ujgurové? 
  • Coronavirus byl vytvořen určitou skupinou konkrétně proto, aby způsobil obecnou nenávist vůči Číně – sinofobii. Stalo se tak díky skutečnosti, že Čína v posledním desetiletí aktivně nabírala na síle, a zároveň stále zůstávala za obvyklou hrozbou pro Západ ve formě Ruska. Aby se tato situace změnila, začali v posledních letech na Západě hysterie kvůli čínským studentům, kteří jsou údajně špioni atd..

    Překlad: Demiurg

Zdroj příspěvku