Britské „X-files“ pozorování UFO budou veřejné

909

Britské ministerstvo obrany /MO/ poprvé zveřejní tajné zprávy UFO. Od počátku padesátých let do roku 2009 dokumentovalo ministerstvo obrany Spojeného království a zkoumalo zprávy o UFO. Nyní, více než deset let po ukončení programu, bude mnoho z těchto dříve klasifikovaných souborů o pozorováních UFO poprvé zpřístupněno veřejnosti.

Dříve byly některé soubory o UFO publikovány online na webových stránkách britského národního archivu, nicméně, všechny zprávy agentury UFO budou zveřejněny letos na „vyhrazené webové stránce gov.uk“, jak řekl mluvčí britského královského letectva (RAF) agentuře The Telegraph.

Rozhodnutí přišlo poté, co britská tisková agentura PA Media podala žádost o soubory UFO podle Zákona o svobodě informací. Úředníci MO rozhodli, že „ je lepší tyto záznamy zveřejňovat, než pokračovat v odesílání dokumentů do národního archivu,“ dodal mluvčí RAF.

Podle britského národního archivu britská fascinace UFO prudce stoupla kolem roku 1950, což přimělo MoD k vytvoření pracovní skupiny Flying Saucer . UFO začátkem padesátých let dokonce upoutaly pozornost premiéra Winstona Churchilla, který v roce 1952 poslal svému ministrovi vzduchu poznámku s dotazem: „Co to všechno pro létající talíře znamená? Co to může znamenat? Co je pravda?“

Skupina létajících talířů dospěla k závěru, že UFO jsou falešné zprávy, bludy nebo obyčejné předměty, které byly nesprávně identifikovány, a doporučuje „, aby se neprovádělo žádné další vyšetřování ohlášených záhadných leteckých jevů“. Nicméně, další divize MO pokračovaly v práci na oficiálním vyšetřování UFO ve Velké Británii a toto úsilí pokračuje i v 21. století.

Poslední zpráva UFO, která má být zveřejněna online Ministerstvem obrany, se datuje do roku 2009 a zahrnuje pozorování, ke kterým došlo od ledna do konce listopadu téhož roku. Jednalo se o „stříbrné světlo ve tvaru disku“ (hlášeno v lednu 2009), „až 20 oranžových a červených zářících světel“ (hlášeno v červnu), „velká jasná stříbrná / bílá koule / koule“ (hlášeno v červenci) a „tři zářící zlaté koule v diagonální linii na obloze“ (hlášeno v září). 

Poté, co MO dne 1. prosince 2009 přijalo změnu politiky, podle zprávy agentura již nezaznamenala ani nezkoumala další pozorování UFO. Ale to, co bylo nalezeno – včetně mnoha nedávných zpráv UFO, které byly dříve k dispozici pouze v tištěné podobě – ​​bude zveřejněno online během několika příštích měsíců, říká Nick Pope, bývalý vyšetřovatel UFO pro MO. 

Překlad: Demiurg