Amazonská krajina byla vytvořena uměle

779

Lidé, kteří se před deseti tisíci lety objevili na amazonském pobřeží, vytvořili v bezejmenné savaně tisíce umělých ostrovů s lesy. Udělali to kvůli pěstování rostlin a z tohoto důvodu radikálně změnili krajinu Amazonky. Tento závěr byl učiněn ve vědeckém vyjádření publikovaném v časopise Nature.

Llanos Mojos je přírodní oblast na jihozápadě Amazonky. Od července do října je ve zdejší savaně neuvěřitelné sucho a od prosince do března se vyskytují záplavy díky silným dešťů.

Vědci se zajímali o to, jak vznikly lesní oblasti, které objevili na kopcích uprostřed savany. Letecké snímky odhalily 61 archeologických nalezišť. Během průzkumu odborníci shromáždili vzorky z 30 ostrovních lesů a provedli archeologické vykopávky na čtyřech místech.

Výsledky nezanechaly žádné pochybnosti o tom, že kopce, na kterých roste les , byly vytvořeny uměle. Stalo se tak asi před 10 tisíci lety. Vědci napočítali těchto „lesních oáz“ asi 4700 kusů (!).


Lidé změnili krajinu Amazonky již před deseti tisíci lety.


Proč lidé, kteří neměli k dispozici bagry, odvedli tak těžkou práci? To vysvětlují archeologické nálezy. Na místních pahorcích osadníci pěstovali rostliny. Koneckonců umělé kopce během období dešťů nebyly zaplaveny.

Jak ukazují data, kasava (maniok) začala růst před 10350 lety, dýně před 10250 lety a kukuřice před 6850 lety. Tyto rostliny bohaté na uhlohydráty pravděpodobně představovaly velkou část místní stravy.

 „Po mnoho let archeologové, geografové a biologové tvrdí, že jihozápadní Amazonie byla pravděpodobně střediskem rané domestikace rostlin, s mnoha důležitými plodinami, jako je kasava, dýně, arašídy a některými druhy chilli papriček a fazolí, geneticky velmi blízkých divokým rostlinám. Až do této nedávné studie však vědci v této oblasti nehledali ani neobjevovali starověká archeologická místa, která by to mohla dokumentovat předkolumbovskou domestikaci těchto globálně důležitých kultur“, tvrdí  Umberto Lomberto z University v Bernu.

Nyní je přesvědčivě prokázáno, že Amazonie byla jedním z center původu pěstovaných rostlin.

Studie navíc ukazuje, že lidé změnili krajinu v této oblasti před deseti tisíci lety, o osm tisíc let dříve, než se  předpokládalo.