Ulfberhty – tajemství mečů

706

Ulfberhty jsou silné, odolné a zároveň lehké a flexibilní meče. Byli velmi drahé a vzácné, takže je mohl koupit pouze Viking, který byl dobrý válečník a mohl bojovat. Stále jsou však zahaleni tajemstvím. Jak bylo možné tehdy vytvořit meč z takové čisté slitiny?

Ulfberhty jsou středověké meče, které byly objeveny v Evropě. Jejich charakteristickým rysem je, že mají na čepeli vyrytý nápis „+ VLFBERHT +“. Celkem bylo nalezeno asi 170 kusů těchto mečů, které byly vyrobeny různými patrony mezi 9. a 11. stol. Vědci se dodnes snaží zjistit, jak dokázali v té době získat tak velmi čistou ocel, a také, jak vyrobit takové vynikající čepele.


Díky tomu byly tyto meče dokonale vhodné pro boj zblízka, protože byly velmi trvanlivé, ale také lehké a pružné. Avšak jen málokdo si mohl dovolit Ulfberhty, protože to byl luxusní předmět, který také stál mnohem více než sekera nebo oštěp.

Ulfberhty jsou jednoruční, dvojsečné a rovné meče s hlavicí, kterou Vikingové používají se svými štíty. Většina z těchto mečů byla nalezena v Norsku, i když někteří vědci se domnívají, že mohli pocházet z německého regionu Taunus, protože měli vysoký obsah arsenu v oceli.

Byla to vzácná a cenná zbraň s velmi ostrými a odolnými čepelemi, které snadno řezaly kosti a čepele nižší kvality, které se rozpadaly, stejně jako skleněné drobky. A jak se ukázalo, dokonce Vikingové byli pohřbeni se svými zbraněmi a díky tomu o mnoho let později mohli archeologové snadno najít tyto jejich zbraně během vykopávek v bývalých pohřebištích. Dnes je Ulfberhty zahalen tajemstvím, ale také slávou, a to souvisí s tloušťkou a čistotou slitiny, ze které byly vyrobeny, a to proto, že za účelem odstranění nečistot je nutné během tavení zahřívat rudu na železo nad 1600 stupňů Celsia.

Tyto meče tyto nečistoty prakticky neměly, ale tehdejší technologie nedovolovala dosáhnout takových teplot, takže vědci nevědí, jak mohl být meč kovaný. I dnes je totiž velmi obtížné vytvářet čepele podobné kvality.

Kromě toho existuje teorie, že suroviny a znalosti o tom, jak vyrobit tyto meče, mohly pocházet ze Středního východu, protože přibližně ve stejnou dobu Vikingové otevřeli obchodní cestu, která vedla podél Volhy. Obsah manganu a arsenu ve slitině však naznačuje, že mohou být evropského původu.

Nápis na meči
Nápis + VLFBERHT + se může lišit, protože někdy to bylo: + VLFBERH + T, + VLFBERHT +, + VLFBEHT + nebo + VLFBERT +.

Není známo, zda to znamenalo něco více, nebo zda to byla pravopisná chyba negramotných řemeslníků. Navíc není známo, zda je tento nápis názvem samotné zbraně, dílny, jména zbrojaře nebo možná jméno válečníka. Tento nápis je navíc velmi obtížný a výroba časově náročná, takže možná jde o více než jen o samotný podpis.

Překlad: Demiurg