Tajemné případy historie, kdy uprostřed dne nastala úplná tma

292

Náhlá noc za jasného dne – jaký je tento podivný jev? Je to přirozené nebo umělé? Hraje někdo z vnějšího prostředí s atmosférou naší planety, nebo prostě úplně nechápeme, jak správně funguje náš ekosystém??

Neexistují však žádné zjevné důvody, žádné astronomické jevy, zatmění Slunce, technologické faktory a další možné věci. Jen ostrá tma na několik hodin, jako byste doma zhasli baterku. V historii bylo několik takových podivných událostí. Pojďme se na ně podívat:

Závoj nad Novou Anglií

Den 19. května 1780 v oblasti Nové Anglie (USA) začal jako každý běžný den, lidé šli do práce, děti si hrály v blízkosti domů, ale asi v 10 hodin ráno se začaly dít divné věci. Slunce najednou zakrýval načervenalý opar a začalo pomalu mizet, až se změnilo v sotva blikající kousek žhavého „uhlí“. Obloha tak začala být velmi tmavá, jako v noci.

Tento temný závoj byl vidět nad Portlandem v Maine jižně od New Jersey a severně od Kanady. Je možné, že pokrýval ještě vetší část území, ale to se již nedozvíme, protože v těchto místech žilo jen velmi málo lidí. 

Ihned po setmění se všechna zvířata začala chovat, jako by znovu přišla noc. Kuřata vstoupila do kurníku a přes noc se usadila na hnízdě, květiny obrátily okvětní lístky a zmatení lidé se vplížili do ulic, dívali se na temnou oblohu a nerozuměli vůbec ničemu. 

A temnota byla velmi neobvyklá, že na temné obloze nebyly vidět žádné hvězdy ani měsíc. 

„Byli jsme v New Jersey, když byl“ temný den „a lidé později říkali, že to nebylo tak temné jako v Nové Anglii. Nevím, jak to bylo, ale v New Jersey lidé začali v domech zapalovat svíčky, aby mohli dělat alespoň nějaké denní práce, “ řekl jeden z očitých svědků.

Tato událost vyvolala mezi lidmi paniku a nepokoje, včetně výkřiků o blížící se apokalypse od nábožensky smýšlejících lidí, kteří v to uvěřili a utíkali do kostelů kde četly modlitby. 

To vše bylo se stalo za bez jakýchkoliv informací, dosud neexistovaly telegrafy ani jiné technologické komunikační prostředky a kontakty mezi regiony byly udržovány hlavně poštovními vozy. Z tohoto důvodu mnoho lidí věřilo, že nejen jejich města, ale celý svět byl ponořen do temnoty a už nikdy neuvidí slunce. 

Tma zůstala nad Novou Anglií déle než 14 hodin a teprve když 20. května padla noc, obloha začala být jasná a měsíc a hvězdy byly viditelné. A následující ráno již slunce vyšlo jako obvykle. 

Později lidé dlouho hovořili o příčině tohoto jevu, ale ani dnes vědci nemohou na tuto otázku správně odpovědět. Jedna z populárních verzí hovoří o vzácném atmosférickém jevu, kdy v oblasti došlo k jedinečné kombinaci husté mlhy, mraků a kouře ze silných lesních požárů.

Tato verze je nepřímo potvrzena zprávami některých očitých svědků, že během „temného dne“ byl ve vzduchu cítit kouř. A také skutečnost, že brzy poté nad Novou Anglií, která opravdu byla posetá černá sazemi, přišel silný déšť. Tento popel a saze bylo možné po dlouhou dobu vidět na vodě v rybnících a také na jezerech v regionu. 

Černé deště se sazemi a stopy sazí v rybnících jsou však běžným výskytem v regionu s pravidelnými lesními požáry, ale nikdy předtím nebo potom neexistovaly takové „temné dny“ jako v Nové Anglii. 

Švédská tma a koule

16. května 1808 se v malém švédském městě Biskopsberg, kde žilo jen asi 300 lidí, stal ještě podivnější „temný den“. Byl teplý jarní den a téměř všichni obyvatelé města byli zaneprázdněni prací na svých polích, když kolem poledne začalo slunce mizet, dokud nezměnilo svoji barvu na odstín barvy tmavě červených cihel až úplně přestalo svítit. 

Tma nebyla tak temná jako v noci, ale přesto byla velmi tmavá.

A pak k překvapení všech se začali dít podivné věci. Odněkud se objevily malé kulaté koule létající nízko nad zemí. Měli průměr 10-12 centimetrů a byli tmavě hnědé barvy. Pak tyto koule začaly stoupat vysoko do nebe a velmi pomalu letěli po obloze.

Mezi pozorovateli této akce byl určitý Vettermark, člen Švédské akademie věd, a ten spatřil, jak jedna z koulí padá z nebe. Začala měnit barvu jako mýdlová bublina a když narazila na zem, praskla, a po ní zůstal na zemi neobvyklý želatinový tenký film, který rychle vyschnul.

Ukázalo se, že tento případ je ještě obtížnější vysvětlit než v Nové Anglii. Ve skutečnosti neexistovali v historii žádní očití svědci než Wettermark a vesnice Biskopsberg už byla dávno zaniklá. A divné koule nikdy nebyly identifikovány s žádným přírodním jevem. 

Jakutská tma

Dne 20. července 2018 se ve čtvrti Verkhoyansk v Jakutsku v Rusku objevil ještě mnohem modernější, ale neméně zvláštní případ nepochopitelné temnoty . V 11 hodin dopoledne na 4 hodiny obloha náhle ztmavla, díky čemuž Slunce nebylo vidět a všechno kolem začalo vypadat jako soumrak. Nebe bylo tmavě žluté až tmavě hnědé. 

V určitém okamžiku přešla temnota v regionu téměř do noci. Tento jev byl doprovázen také velkým houfem racků, kteří se ve velkém počtu objevily poblíž jezera Baibal-Kuel. 

Později místní úředníci přisoudili tento incident těžkému kouři způsobeného lesními požáry, které se překrývaly s bouřkou, ale místní obyvatelé spíše věřili verzi o UFO, tajných klimatických testech nebo vypuštění vojenské tajné rakety.

Šíření konspiračních teorií bylo také příznivě ovlivněno skutečností, že kromě místních úředníků o tomto jevu nikdo z vlády nepromluvil a událost se rychle stala tabu. 

Překlad: Demiurg