Smuteční kameny

80

V době po první světové válce se ve městech a v obcích hojně začaly stavět pomníky na počest místním obyvatelům, kteří bojovali v první světové válce a položili svůj život daleko od svého domova. Dodnes velká část pomníků s té doby stále zdobí náměstí a náměstíčka měst a obcí.

Netradiční poctu padlým občanům Mariánských lázní v I. světové válce, vystavělo město Mariánských lázní v letech 1923 – 1924.

Tvůrci dokonale využili přirozeného nakupení žulových balvanů, na které umístili téměř 150 bronzových tabulek se jmény, životními daty a na některých i místa úmrtí mužů z Mariánských lázní a Úšovic.

Název „Háj hrdinů“ odpovídá místu, které je umístěné na mírném svahu v lese. Do největšího balvanu byla vsazena pamětní bronzová deska s nápisem:

NAŠIM HRDINŮM, PADLÝM VE SVĚTOVÉ VÁLCE 1914 – 1918.

MĚSTO MARIÁNSKÉ LÁZNĚ.

Na tuto zajímavost nás zavede značená Goethova cesta, po které Johann Wolfgang Goethe ve své době chodíval na procházky s Ulrikou von Lewetzov. Cesta začíná u městského muzea (dům u Zlatého hroznu) a prochází Geologickým parkem, největším v ČR.

 Nenáročná a příjemná procházka v klidném prostředí, ne jen pro lázeňské hosty.

Předchozí článekUNIVERZÁLNÍ ZÁKONY ŽIVOTA – podle Mirka Vojáčka
Další článekUNIVERZÁLNÍ ZÁKONY ŽIVOTA – podle Mirka Vojáčka
Profilový obrázek
Jsme si všichni podobní, dvě ruce, dvě nohy, hlava, uvnitř těla orgány, pouze energetické matrice se liší, mužská a ženská. Jsem muž, to jsem poznal již v době, když jsme si společně s dětmi hrály, také jsem poznal, že jsme si podobní, ale ne stejní. Vyrůstal jsem na stráních Jizerských hor, kde na mě většinou dohlížela babička s dědou, byli pro mě vzory a učiteli v jednom. Oba byli Sokolové a vlastenci, to mě alespoň v začátcích nasměrovalo směrem k sportu a k podobnému rčení, jak se zpívá v jedné písni „ Jsi Čech, tak si toho važ, přelez, přeskoč, ale nepodlez…“ Děda byl úžasný člověk, byl studnicí duchovních znalostí, měli jsme knihovnu nabitou autory, které v té době znalo jen pár lidí, na rozdíl od dneška, kdy vychází tisíce autorů s duchovní a esoterickou tématikou. Nejvíce mě ovlivnil Camille Flammarion, hlavně jeho vědecké bádání o posmrtném životě a projevy duše. Nyní s odstupem času si říkám, jak bych se tvářil, kdyby podobné zájmy měly moje děti. Otec fotograf, spoluzakladatel Hi-fi klubu, blázen do muziky mě ovlivnil natolik, že jsem 30 let, jezdil po vlastech českých jako profesionální Dj a deset let jsem vystupoval v českých rádiích jako moderátor. Moje mamka byla vzdělaná osoba, rozdávala kolem sebe radost a pohodu a nezůstávala lhostejná před nespravedlností, pomáhala, kde mohla. Musím se usmívat, to všechno „vóódnes“ čas, jak zpívával Waldemar Matuška. Mám široké spektrum zájmů, rád bych se o ně s Vámi podělil formou článků a je jedno kdo je napsal. Úměrně s prožitými roky na této planetě jsem přišel na to, že nejdůležitější v životě je, cítit se dobře. Pokud Vám i písničky, které jsem pro Vás při brouzdání po internetu vybral pro rádio DEMIURG, kápnou do noty, budu tomu rád. Váš společník pro dobrou náladu Petr Gerhardt st.