Římská válečná loď nalezená v srbském uhelném dole

779

Archeologové dokázali vytáhnout starodávnou římskou loď z otevřeného uhelného dolu ve východním Srbsku. Tyto vykopávky začaly před několika týdny, ale kvůli koronaviru nebyli vědci schopni pokračovat v aktivní práci. Nyní se můžeme dozvědět nové podrobnosti.

Loď byla součástí Viminacium, velkého římského města s 45 000 obyvateli, s dostihovou dráhou, opevněním, chrámy, amfiteátrem, akvadukty, lázeňskými domy a dílnami.

Vedoucí archeologů Miomír Korach tvrdí, že loď pochází z 3. století našeho letopočtu, kdy byl Viminacium hlavním městem římské provincie Moesie na Dunaji.

„Římská říční flotila zde sídlila, aby chránila tuto oblast před invazemi barbarů, takové nálezy římských lodí jsou opravdu vzácné, zvláště v tak dobrém stavu, když vidíte, jak byla loď postavena.“

Zpočátku byla délka lodi 19 metrů. Měla ploché dno, šest párů vesel a trojúhelníkovou plachtu. Devítimetrová přední část měla silné dřevěné boky a byla objevena společně se zničenými částmi dvou malých lodí.

Vykopávky v oblasti Viminaciumu probíhají již od roku 1882 a archeologové spočítali, že prozkoumali teprve 4% území, což je 450 hektarů.

Překlad: Demiurg