Přemyslovské hradiště

76

Dnes se opět vydáme za naší historií, tentokrát do jižních Čech, abychom se seznámili s místem, které díky strategické poloze, kdysi bylo velice důležitým obchodním a správním centrem celého kraje.

Nejstarší zachovaná písemná zmínka v Kosmově kronice z roku 981 uvádí, že toto místo bylo v držení Slavníkovců, které společně s hradištěm Chýnov a Doudleby tvořilo jižní hranice. O starobylosti osídlení svědčí množství mohyl a pohřebišť v okolí, pocházejících ještě z doby bronzové. Slované se zde usadili zřejmě již v 8. století.

Každoročně mnoho návštěvníků hradů a zámků si to namíří do státního zámku Kratochvíle, který je renesanční perlou italského stavitelství v jižních Čechách, dnes upraven do doby působení Petra Voka z Rožmberku. Málo-kdo ví, že naše místo je vzdáleno jen 2 km od zámku a stojí za to ho navštívit.

Jsme v Netolicích.

Netolice je jedno z nejstarších jihočeských měst. Kmen obyvatel Slovanů je zde uváděn mezi vůbec prvními na území Čech. Po vyvraždění Slavníkovců roku 995 se netolický pomezní hrad Slavníkovců dostal do vlastnictví vládnoucího rodu Přemyslovců. Přemyslovské hradiště se rozkládalo na vrchu sv. Ján. Z knížecího správního hradu, střežícího důležité obchodní cesty, se zachovaly mohutné valy. Nálezy slovanské keramiky pocházejí z 10. až 13. století. Prostor bývalého přemyslovského správního hradiště na vrchu sv. Ján v Netolicích je jedním z nejdůležitějších jihočeských archeologických nalezišť

Již z náměstí jsou vidět hradby nad potokem Rapačov

Cesta nás zavede do prudkého kopce, který zvládne každý, i ti co pojedou na kole.

Jsme zde, na vrcholu sv. Jána, 450 m nad mořem, kde si naši předci vybudovali hradiště, ve kterém žili mnoho let.

Rekonstrukce hradeb je perfektní, bude se vám líbit, ne jen dětem.

Výška věže je 12m

Můžeme si vylézt až do věže po dobovém žebříku

Nádherný pohled na město Netolice a jeho okolí

I dnes se dá stavět bez použití hřebíků a šroubů, tak jako kdysi

Na místě původního kostela sv. Jana Křtitele, který byl zrušen v roce 1788, byl umístěn kříž

Dvou kilometrová zajížďka od zámku Kratochvíle, až na hradiště starých Slovanů stojí za to. Pokud se chcete podívat po okolí, povede vás naučná stezka.

„Tak na viděnou na hradišti…“

Předchozí článekČtyři UFO vyobrazená v belgickém gobelínu z roku 1538
Další článekRozhledna na Hradišťském vrchu
Profilový obrázek
Jsme si všichni podobní, dvě ruce, dvě nohy, hlava, uvnitř těla orgány, pouze energetické matrice se liší, mužská a ženská. Jsem muž, to jsem poznal již v době, když jsme si společně s dětmi hrály, také jsem poznal, že jsme si podobní, ale ne stejní. Vyrůstal jsem na stráních Jizerských hor, kde na mě většinou dohlížela babička s dědou, byli pro mě vzory a učiteli v jednom. Oba byli Sokolové a vlastenci, to mě alespoň v začátcích nasměrovalo směrem k sportu a k podobnému rčení, jak se zpívá v jedné písni „ Jsi Čech, tak si toho važ, přelez, přeskoč, ale nepodlez…“ Děda byl úžasný člověk, byl studnicí duchovních znalostí, měli jsme knihovnu nabitou autory, které v té době znalo jen pár lidí, na rozdíl od dneška, kdy vychází tisíce autorů s duchovní a esoterickou tématikou. Nejvíce mě ovlivnil Camille Flammarion, hlavně jeho vědecké bádání o posmrtném životě a projevy duše. Nyní s odstupem času si říkám, jak bych se tvářil, kdyby podobné zájmy měly moje děti. Otec fotograf, spoluzakladatel Hi-fi klubu, blázen do muziky mě ovlivnil natolik, že jsem 30 let, jezdil po vlastech českých jako profesionální Dj a deset let jsem vystupoval v českých rádiích jako moderátor. Moje mamka byla vzdělaná osoba, rozdávala kolem sebe radost a pohodu a nezůstávala lhostejná před nespravedlností, pomáhala, kde mohla. Musím se usmívat, to všechno „vóódnes“ čas, jak zpívával Waldemar Matuška. Mám široké spektrum zájmů, rád bych se o ně s Vámi podělil formou článků a je jedno kdo je napsal. Úměrně s prožitými roky na této planetě jsem přišel na to, že nejdůležitější v životě je, cítit se dobře. Pokud Vám i písničky, které jsem pro Vás při brouzdání po internetu vybral pro rádio DEMIURG, kápnou do noty, budu tomu rád. Váš společník pro dobrou náladu Petr Gerhardt st.