Pozor na předávkování cukrovinkami z černé lékořice

1183

V tragickém a nepředvídatelném vývoji událostí zemřel 54letý muž v Massachusetts poté, co jeho srdce přestalo bít, když pojídal příliš mnoho černého lékořicového cukroví. Náhlá smrt tohoto muže zanechala lékaře úplně bezradné a následně se stala předmětem studie lékařských vědců.

Všichni máme svá potěšení a zlozvyky: vypijeme denně kávu, dáme si svačinu nezdravé ingredience nebo je běžný problém nutkavé stravy, když sedíme před televizí. A bezpochyby tyto neřesti se podepisují na našem zdraví – ale ukázalo se, že návyk na černou lékořici tohoto muže byly mnohem dál, než si lze představit.

Podle studie v New England Journal of Medicine neměl tento 54letý muž historii srdečních problémů. Jeho lékaři také doložili, že svého psa pravidelně brával na procházky a byl natolik fit, aby splňoval fyzickou náročnost své práce jako stavební dělník.

Jeho relativní zdatnost však nestačila na to, aby se vypořádal s jeho fatálním zvykem konzumovat jeden až dva velké pytle černé lékořice každý den po dobu tří týdnů – problém, který bez jakéhokoli varování měl zásadně nepříznivý dopad na jeho zdraví.

Podle zprávy tento zvyk vedl k prudkému poklesu jeho hladiny draslíku, což způsobilo jeho náhlé srdeční selhání. Poté, co utrpěl srdeční zástavu a zhroutil se, se již neprobudil a zemřel 24 hodin po příjezdu do Massachusetts General Hospital.

Lékaři brzy zjistili, že muž měl obecně špatnou stravu a podle přátel a rodiny konzumoval alespoň krabičku cigaret denně. Žádný z těchto faktorů však nemohl vysvětlit jeho smrt. Jak se ukázalo, jeho smrt mohla být způsobena jeho náhlým přechodem z červené na černou lékořici tři týdny před jeho smrtí.

Úředníci amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv oznámili, že konzumace dvou pytlíků černé lékořice po dobu 12 dnů může vést k nepravidelnému srdečnímu rytmu nebo arytmii u lidí ve věku 40 a více let, stejně jako k vysokému krevnímu tlaku, otokům, letargii, a srdečnímu selhání.

Lékaři se obecně učí, že černá lékořice obsahuje kyselinu glycyrrhizovou, běžný rostlinný extrakt používaný k sladění bonbónů a dalších potravin, které mohou při konzumaci ve vysokých dávkách nebezpečně snižovat hladinu draslíku.

Složka je také běžná v jiných potravinách a nápojích, které obsahují kořen lékořice, jako jsou želé, čaj z lékořice, některé druhy žvýkaček, oblíbené anýzy jako ouzo, raki, arak a anisette a řada belgických piv. Žvýkací tabáky se sladkou příchutí také běžně obsahují lékořice.

Nadměrná konzumace těchto produktů však způsobí, že se naše hladina draslíku propadne, čímž se odstraní rovnováha sodíku a draslíku, která je nezbytná pro zdravé fungování srdce. Když naše hladina draslíku poklesne, hladina sodíku prudce stoupne – což má za následek arytmii a zvýšení našeho krevního tlaku.

Případ Massachusetts je však extrémní a daleko od normy, poznamenal Dr. Henson, který uvedl, že příležitostné konzumování lékořice by nemělo být zaměňováno s jedem.

Překlad: Demiurg.cz