Nejúžasnější objevy poslední doby

746

Lidstvo se vždy snaží naučit něco nového. Zdá se, že již bylo hodně prozkoumáno, abychom získali jasnou představu o světě ve kterém žijeme. Nové objevy nám ukazují, že tomu tak není.

Nové spojení v evoluci člověka

Archeologové na ostrově Luzon objevili kosti vzdáleného příbuzného druhu člověka, kterého nelze přiřadit do žádné skupiny dříve již zkoumaných lidských druhů.

Staří lidé, kteří žili před 50–67 tisíci lety, měli malé tělo, jejich rysy obličeje jsou částečně podobné dřívějším a pozdějším zástupcům rodu Homo.

K identifikaci bylo použito 7 zubů a 6 malých částí těla: klouby končetin, části stehenní kosti. Nové pouto v evoluci se nazývá Homo luzonensis. Všechny nálezy byly menší ve srovnání s kostmi rodu Homo.

Tento objev patří do skupiny archeologů, které vede Armando Mijareses a paleoantropolog Florent Detrois, který je zaměstnancem pařížského muzea Člověka.

Tato zpráva vede k závěru, že evoluce se vyvíjí různými způsoby, nebyli to jen moderní lidé, ale také jiné druhy s méně rozvinutou evolucí.

Bunkr na ostrově Tyuters

Na ostrově Velký Tyuters poblíž Petrohradu ve Finském zálivu byl nalezen vojenský bunkr. Když se otevřel, byla v něm nalezena německá protiletadlová baterie a velké množství munice.

Na „ostrově smrti“ bylo rezervní velitelské stanoviště. Německá vojska, ustupující v roce 1944, se pokusila vyhodit bunkr do vzduchu s veškerým vybavením a zásoby, ale z nedostatku času se jim to nepodařilo.

 „Naváděcí zařízení, otočné a zvedací mechanismy přežily dodnes. Všechny jsou ve výborném stavu a dokonce i dřevěné kliky zůstaly na svém místě nedotčeny.“

Zařízení tohoto typu nebylo doposud v žádném ruském muzeu vystaveno a uchováno. Expediční důstojníci čelili problému, pod protiletadlovou technikou byly položeny náboje, které i po půlstoletí si udržely svoji bojeschopnost.

Rostlina – Lovec mloků

Z biologického hlediska je známo, že mucholapka patří do kategorie rostlin – predátorů, které se živí malým hmyzem. V Kanadě vědci objevili leknín, který se živí malými mloky. Rostlina je naláká a poté listy uzavře. Kapalina obsažená v leknínech umožňuje absorbovat mloka. Vědci tvrdí, že právě nedostatek živin přinutil leknín rozšířit svou stravu.

První dravé rostliny byly objeveny v 18. století, kdy ve svém jídelníčku měly malý hmyz nebo ptáky.

Starověká metropole v Izraeli

Izraelští archeologové objevili starověké město z doby kamenné 5 km od Jeruzaléma. Bylo uznáno jako jedeno z největších, žilo v něm 2-3 tisíce lidí. Vykopávky odhalily velké budovy, ulice a dokonce i hřbitovy, což znamená, že obyvatelstvo již tenkrát bylo dobře organizováno.

Metropole byla minimálně 10,5 tisíc let stará.

Ve městě se nacházely sklady potravin, byly nalezeny také kosti zvířat a to naznačuje, že ve městě bylo rozvinuté zemědělství a chov dobytka. Mezi artefakty byly nalezeny sekery, nože, kosy, šípy.

Atlantický val s šedesáti bunkry

Po celém atlantickém pobřeží, zachycující pobřeží pěti zemí, byl Hitler schopen vybudovat systém pobřežních opevnění. Záměrem bylo zabránit vylodění německých protivníků na břeh a ochránit dobytá území.

Stavební práce začaly v roce 1942. Val se skládal z 60 podzemních bunkrů vzájemně propojených sítí tunelů. Každé opevnění bylo vybaveno vojenským materiálem pro různé účely. V každém bunkru bylo ve službě více než 3 000 lidí.

Němečtí vojáci se vzdali opevnění bez odporu. Ustoupili a dovolili tak kanadské pěchotě obsadit všechny bunkry za méně než hodinu. I když němečtí vojáci byli předem rozhodnuti zničit všechny budovy, útok Kanaďanů byl tak rychlí a masivní, že se jim jejich záměr nepodařil uskutečnit.

Předchůdce Lochnesské nestvůry

V Antarktidě vědci objevili zbytky, které byly následně identifikovány jako dinosaurus druhu Elasmosaurus. Toto mořské stvoření žilo v době poslední periody druhohor geologického období křídy.

Veškerá práce byla dokončena v roce 2017, ale bude trvat nějaký čas, než odborníci identifikují zbytky. Kostra neměla lebku. Odhadovaná hmotnost zvířete byla 11,8 a 14,8 tun. Délka těla od hlavy k ocasu – 12 m.

Vzhled dinosaura má mnoho podobností s mytickou bytostí Lochnesské nestvůry. Dlouhý krk a malé plíce umožnily stvoření doplnit vzduchové rezervy, vycházející z vody.

Pravděpodobně se jednomu z elastoserů podařilo přežít a on byl tím, kterého lidé viděli. Vědci jsou však vůči této teorie skeptičtí.

Studium historie umožňuje člověku představit si život svých předků a sledovat cestu evoluce. Obecně se uznává, že studium minulosti je zárukou budoucnosti.

Překlad: Demiurg