Na Severním nebi byl zdokumentován zcela nový typ Aurory

396

Spolupráce mezi fyziky a amatérskými astronomy přinesla objev toho, čemu vědci říkají, dříve neznámý druh aurorského jevu. Toto ohromující zjevení světelných vlnících se vlnových profilů, které se nazývá „duny“, se nezdá být vhodné pro žádné zavedené kategorie polární záře – a je to zdokumentováno teprve nyní díky vztahu mezi fandy kosmických fotografů (aka „občanští vědci“) a profesionály astronomy ve Finsku.

Možná si vzpomenete na Steve – brilantně pojmenovaný stuhovitý fenomén poprvé identifikovaný v roce 2017. Navzdory vzrušení nad objevem, následné průzkumy naznačily, že Steve nebyl aurora, technicky řečeno, ale spíše podobný druh atmosférické záře produkované nabitými částicemi protékajícími ionosférou Země.

Při tvorbě průvodce po polární záři (aurora borealis), kosmickou fyzičku Minnu Palmroth z Helsinské univerzity upoutaly její pozornost duny, které v té době nezapadaly do známých druhů polární záře. Krátce po vydání knihy členové finské komunity fandů znovu identifikovali a vyfotografovali fenomén dun na obloze a sdíleli snímky s Palmrothem a jejími kolegy, aby jej mohli prozkoumat.

„Jedním z nejpamátnějších okamžiků naší výzkumné spolupráce bylo to, že když se tento jev objevil v konkrétní době, tak my jsme ho dokázali prozkoumat v reálném čase,“ říká astronomický nadšenec Matti Helin. „Bylo to jako skládat dohromady puzzle nebo provádět detektivní práci. Každý den jsme našli nové obrázky a přišli s novými nápady.“

Výsledky týmového úsilí jsou nyní dokumentovány v nově publikované vědecké práci, která podrobně popisuje, jak spolupráce fungovala, a také vysvětluje, co jsou duny skutečně. Podle vědců se duny objevují v nadmořské výšce asi 100 kilometrů (62 mil), v horní části mezosféry a viditelné současně z různých míst ve Finsku a Švédsku.

Překlad: Demiurg

Zdroj příspěvku