Hrad Tulou v Japonsku

704

Tyto jedinečné struktury zvané Tulou se začaly objevovat během dynastie Tang v 10. století, kdy byli lidé Hakky nuceni migrovat do jižní Číny a bránit se proti místnímu obyvatelstvu.

Tulou byl postaven ve 12. století. Skládá se ze čtyř budov kruhového tvaru a několika náměstí. Ve skutečnosti jsou budovy pevností, které mají pouze jeden vchod. Hlavní zeď pevnosti byla postavena ze směsi bambusu, hlíny, kamene, žuly, dřeva a dalších materiálů. Až do poloviny minulého století byly tyto budovy využívány k různým účelům. V letošním roce tomu bude pět let, kdy tato stavba byla zapsána na seznam chráněných objektů UNESCO.

V typickém starém domě Tulou o třech až pěti patrech, obklopený silnou hliněnou stěnou, většinou do 1,8 metru tloušťky, s jedním, dvěma nebo třemi kruhy vnitřních budov. Jediný vchod byl chráněn dřevěnými dveřmi o tloušťce 10 cm a železnou branou. Na úrovni střechy byly nainstalovány mezery, které odrazily nepřátelské útoky. Nejznámější a nejoblíbenější budovou mezi turisty je budova Chengqi o průměru více než 70 metrů, 4 podlaží a 402 pokojů.

Esteticky tyto starobylé domy zprostředkovávají ducha a krásu venkovské Číny. Jejich obyvatelé sdíleli smysl pro komunitu a usilovně pracovali, zvyšovali prosperitu, řešili úkoly každodenního života kolektivně, nikoli sami. Vizuálně mají tyto starobylé domy jasně čínské charakteristické rysy: střechy pokryté hliněnými dlaždicemi, dřevěné konstrukce, chodníky pro chodce, kamenná dlažba a hliněné zdi.