Chrám Kailasa

1366

Jedna z nejpůsobivějších struktur

starověkého světa je majestátní chrám Kailasa,

který byl vyřezán z

jednoho kamene před 1200 lety.

Mnoho archeologických nálezů a starověkých památek, které dodnes přežily, svědčí o tom, že naši předkové byli mnohem pokročilejší, než si myslíme.

Masivní a někdy „nemožné“ struktury nás nutí přemýšlet o tom, jak staří lidé postavili něco podobného před tisíci lety, bez sofistikovaného stavebního vybavení, jaké máme dnes. 

Jednou z těchto struktur je majestátní chrám Kailasa, který byl vytesán z jediné skály před 1200 lety. Nachází se ve státě Maháráštra v západní Indii, je to jeden z nejpůsobivějších starověkých hinduistických chrámů. Je součástí slavných jeskyní Ellora, v oblasti, která se rozkládá na více než dvou kilometrech a zahrnuje celkem 34 klášterů a chrámů.  

Chrám Kailasa má hloubku 50 m, je široký 33 m a vysoký 30 m, což z něj činí jednu z největších monolitických struktur na světě.

Podle hindských přesvědčení je chrám orientován na horu Kailash, která je domovem boha Šivy. Chrám je plný pozoruhodných detailů a je vyzdoben tradičními hindskými architektonickými prvky, jako jsou sloni, lvi a makarové (mořští tvorové hinduistické kultury), mužské a ženské erotické postavy, scény z Ramayany, Mahabharaty a dobrodružství Krišny.

Obrovské monolitické sloupy na nádvoří, které lemují vstup z obou stran, jsou obzvláště pozoruhodné.

Odhaduje se, že k vybudování této úžasné monolitické struktury bylo vytvořeno přibližně 400 000 tun horniny.

Stěny byly vyřezávány s maximální přesností shora dolů s využitím metody vertikálního výkopu. Není divu, že tento obtížný úkol trval po staletí lidské práce.

Většina archeologů věří, že chrám Kailasa byl dokončen v 8. století, za vlády krále Krišny I. dynastie Rashtrakuta. To znamená, že první sochy byly vyrobeny v roce 300 př.nl.

M.K. Dhavalikar, profesor archeologie v důchodu a ředitel postgraduálního výzkumného ústavu Deccan College v indickém Pune, napsal knihu na základě výsledků svého výzkumu v jeskyních Ellora.

Podle něho, „všechny tyto svatyně a Kailasa nebyly vybudovány současně, ale patří do různých období.“

(Ellora M.K. Dhavalikar 2003, str. 44)

Přes veškeré výzkumné úsilí archeologové nevědí, kdo chrám postavil a za jakým účelem.

Jediná jistá věc je, že stavitelé chrámu Kailasa měli opravdu pozoruhodné dovednosti, protože dokázali vytvořit tak obrovskou monolitickou strukturu s použitím pouze několika ručních nástrojů, jako jsou kladiva, dláta, krumpáče …

Stále existuje mnoho nezodpovězených otázek o původu a stavitelích chrámu.

Někteří lidé dokonce tvrdí, že byl postaven s využitím mimozemských technologií. 

Anna LeMind

překlad: Demiurg