7 000 let starý památník – třikrát větší než Stonehenge objevený v Polsku

985
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

V Polsku byl objeven obrovský památník doby kamenné a vědci hlásí, že místo má průměr 360 stop, je tedy třikrát větší než Stonehenge. Předpokládá se, že toto místo používali neolitičtí lidé po dobu nejméně 250 let.

Místo bylo poprvé spatřeno kluzákem v roce 2015 v Nowe Objezierze nedaleko Cedynia, které je v severozápadním Polsku, nedaleko německých hranic. V roce 2016 archeolog Marcin Dziewanowski při zkoumání satelitních snímků na Mapách Google potvrdil, že v místě byly starobylé ohrady. Podle webové stránky The First News byly obrysy prostoru tak jasné, že vypadaly jako kruhy v obilí vytvořené mimozemšťany ve sci-fi filmech.

Nyní, téměř tři roky od prvního objevu, získávají odborníci z univerzit v Gdaňsku, Štětíně, Varšavě a Poznani nový pohled na hlubší význam struktury pomocí neinvazivních technik a vykopáváním malých oblastí kolem jihu a západně od místa.

„Roundel“
Díky svému kruhovému tvaru bylo toto místo označeno jako „kulatý kruh“. V Polsku, Německu a České republice bylo objeveno nejméně 130 cyklů. Účel rondelů je považován za rituální a může také sloužit i jako “ nějaký “ astronomický kalendář.

Skládá se z centrální oblasti obklopené třemi branami, které vedou do vnitřku. Poté je obkroužen čtyřmi příkopy. Každý příkop je větší a hlubší než ten poslední a zdá se, že byly vykopány v relativně pravidelných intervalech.

Vedoucí projektu Lech Czerniak z univerzity v Gdaňsku uvedl, že tento objev v Polsku je významný z historického a archeologického hlediska:

“ Je to docela senzační, vzhledem k tomu, že se shoduje s datováním struktur na Dunaji, které jsou považovány za nejstarší. Zdá se stejně důležité, že čtyři příkopy obklopující centrální oblast struktury pravděpodobně nefungovaly současně, ale každých několik desítek let se vykopal nový příkop se stále větším průměrem. “

„Primárním zaměřením projektu jsou otázky o sociálních aspektech fungování rondelů, včetně toho, co přimělo obyvatele daného regionu, aby vyvinuly obrovské úsilí při budování a udržování rondelu, dále i znalosti nezbytné k jeho vybudování. a jak často a jak dlouho byl objekt použit. “

Zejména vědci chtějí porozumět tomu, jaké přesvědčení motivovalo pravěké lidi k vybudování takové masivní struktury a jaká byla její role v jejich společnosti. Paleoenvironmentální výzkum se také zaměří na archeology, protože jim umožní porozumět dopadu komunit na místní prostředí, což může poskytnout pohled do neolitické minulosti.

Překlad: Demiurg