5 000 let staré kresby ze Sibiře, zobrazují podivná stvoření

979
Paintings on the slab 1 from burial 2 mound 2

Tyto nádherné barevné kresby byly nalezeny v pohoří Altaje a pocházejí z doby před 5 tisíci lety. Archeologové je připisují karakolové kultuře, podle jména vesnice Karakol, kde byly objeveny.

Kresby byly nalezeny již v roce 1985, ale teprve nedávno byly vystaveny veřejnosti v muzeu. Vědci je neustále studují a objevují stále nová tajemství.

Kresby zobrazují lidi v podivných kostýmech s peřím nebo jsou to neidentifikovatelné mýtické bytosti. Některé se podobají kresbám amerických indiánských šamanů, z nichž jeden zobrazuje dvě chodící lidské postavy s určitým oválným předmětem na hlavě, je obtížné rozpoznat co to je.

Je to klobouk? Rohy? Přilba vesmírného skafandru?

Na pohřebišti byly nalezeny „živé“ kamenné desky a kostry. Důvod, proč byly přidány do hrobu, je zvláštní tajemství. Vědce nejvíce uchvátily barevné kresby, které byly vytvořeny z bílé, červené a černé barvy. Podobné kresby na kamenech se na Sibiři dosud nenašly.

Na zbytcích kostí zůstaly stopy stejné barvy, což znamená, že byly namalovány ve stejných barvách. Pod očima byly nalezeny stopy červeného okru a na čele byla nalezena černá, bílá a stříbrná barva.

Proč to bylo provedeno, na to vědci ještě neznají odpověď, pravděpodobně to byl nějaký kultovní rituál. Některé kresby byly malovány barvami, ale na stejném místě byly nalezeny kameny, na kterých byly kresby vyryty. Kromě lidských postav byla na kamenech vyobrazena různá zvířata.

Vědci z Kurchatovova institutu nedávno zjistili, jak si dávní lidé před 5 tisíci lety připravovali barvy pro tyto kresby.

„Určili jsme složení pigmentů a strukturu krystalové mřížky barviva a ukázalo se, že tento minerál byl předtím podroben tepelnému zpracování. Starověký umělec zahříval minerál na určitou teplotu a získal barvu, kterou potřeboval,“ řekl Roman Selin, vedoucí výzkumného oddělení Kurchatovova ústavu v rozhovoru pro noviny Siberian Times.

Úplné výsledky studií, budou představeny na 43. mezinárodním sympoziu o archeologii v Lisabonu v květnu 2020.

Překlad: Demiurg